BWCI Mini Soccer Festival - Footes Lane - Guernsey

20th July 2009
The eighth and largest Festival to date held at the Footes Lane Stadium and Memorial Field, St Peter Port, Guernsey.

20 Teams from England, Jersey, Guernsey and Alderney, including 4 teams from professional clubs’ academies.

Full details can be found here
Guernsey Mini soccer

To view images a password will be required and is available from your Team coaches.

Full Results

Group A

Saturday 18 July

11.00
Belgrave Wanderers 0 v 3 Everton

11.00
Sylvans 0 v 0 Fulham

11.00
Guernsey Rangers 0 v 1 St Peter

11.00
Guernsey Rovers 0 v 1 St Paul's

11.40
Braunton 0 v 0 Grouville

11.40
Belgrave Wanderers 0 v 2 Sylvans

11.40
Fulham 1 v 0 Guernsey Rovers

11.40
Everton 4 v 1 Guernsey Rangers

12.20
St Peter 0 v 0 Braunton

12.20
St Paul's 0 v 1 Grouville

12.20
Guernsey Rangers 0 v 1 Belgrave Wanderers

12.20
Guernsey Rovers 0 v 1 Sylvans

14.00
St Paul's 1 v 2 St Peter

14.00
Grouville 0 v 1 Fulham

14.00
Braunton 1 v 0 Everton

14.00
Belgrave Wanderers 1 v 2 Guernsey Rovers

14.00
Guernsey Rangers 0 v 2 Braunton

14.00
Everton 1 v 0 St Paul's

14.00
Sylvans 3 v 0 Grouville

14.00
Fulham 1 v 0 St Peter

15.20
Braunton 3 v 0 Belgrave Wanderers

15.20
Grouville 2 v 1 Guernsey Rovers

15.20
St Paul's 0 v 0 Guernsey Rangers

15.20
St Peter 0 v 3 Sylvans

16.00
Fulham 0 v 2 Everton

16.00
Guernsey Rovers 1 v 0 St Peter

16.00
St Paul's 0 v 0 Braunton

16.00
Belgrave Wanderers 1 v 3 Grouville

16.40
St Peter 0 v 1 Grouville

16.40
Everton 3 v 0 Sylvans

16.40
Belgrave Wanderers 1 v 0 St Paul's

16.40
Guernsey Rangers 0 v 6 Fulham

Sunday 19 July

08.00
Guernsey Rovers 1 v 0 Everton

08.00
Braunton 1 v 0 Fulham

08.00
Sylvans 0 v 0 Guernsey Rangers

08.00
St Peter 1 v 0 Belgrave Wanderers

08.40
Fulham 1 v 0 St Paul's

08.40
Guernsey Rangers 0 v 0 Guernsey Rovers

08.40
Sylvans 1 v 0 Braunton

08.40
Everton 0 v 0 Grouville

09.20
St Paul's 0 v 0 Sylvans

09.20
Everton 0 v 0 St Peter

09.20
Belgrave Wanderers 0 v 3 Fulham

09.20
Guernsey Rovers 1 v 1 Braunton

10.00
Grouville 5 v 0 Guernsey Rangers

Group B
Saturday 18 July

11.20
Northerners 0 v 1 Glasgow Rangers

11.20
First Tower United 0 v 0 Portsmouth

11.20
St Clement 1 v 0 Rozel Rovers

11.20
St Martin's 0 v 4 Finedon Victoria

12.00
St Anne's 0 v 2 Vale Recreation

12.00
Northerners 0 v 1 First Tower United

12.00
Portsmouth 3 v 0 St Martin's

12.00
Glasgow Rangers 3 v 0 St Clement

12.40
Rozel Rovers 0 v 1 St Anne's

12.40
Finedon Victoria 0 v 0 Vale Recreation

12.40

St Clement 0 v 3 Northerners

12.40

St Martin's 0 v 0 First Tower United

14.20

Finedon Victoria 1 v 2 Rozel Rovers

14.20

Vale Recreation 0 v 0 Portsmouth

14.20

St Anne's 1 v 2 Glasgow Rangers

14.20

Northerners 1 v 0 St Martin's

15.00

St Clement 2 v 1 St Anne's

15.00

Glasgow Rangers 3 v 0 Finedon Victoria

15.00

First Tower United 0 v 1 Vale Recreation

15.00

Portsmouth 0 v 0 Rozel Rovers

15.40

St Anne's 1 v 1 Northerners

15.40

Vale Recreation 1 v 0 St Martin's

15.40

Finedon Victoria 0 v 1 St Clement

15.40

Rozel Rovers 0 v 0 First Tower United

16.20

Portsmouth 0 v 4 Glasgow Rangers

16.20

St Martin's 0 v 2 Rozel Rovers

16.20

Finedon Victoria 2 v 0 St Anne's

16.20

Northerners 0 v 2 Vale Recreation

17.00

Rozel Rovers 0 v 1 Vale Recreation

17.00

Glasgow Rangers 5 v 0 First Tower United

17.00

Northerners 0 v 1 Finedon Victoria

17.00

St Clement 0 v 1 Portsmouth

Sunday 19 July
08.20

St Martin's 0 v 3 Glasgow Rangers

08.20

St Anne's 0 v 2 Portsmouth

08.20

First Tower United 0 v 2 St Clement

08.20

Rozel Rovers 0 v 1 Northerners

09.00

Portsmouth 1 v 0 Finedon Victoria

09.00

St Clement 2 v 0 St Martin's

09.00

First Tower United 1 v 0 St Anne's

09.00

Glasgow Rangers 0 v 0 Vale Recreation

09.40

Finedon Victoria 2 v 0 First Tower United

09.40

Glasgow Rangers 0 v 0 Rozel Rovers

09.40

Northerners 0 v 2 Portsmouth

09.40

St Martin's 0 v 3 St Anne's

10.00

Vale Recreation 0 v 0 Vale Recreation

SUNDAY FINALS

BWCI Plate
Quarter Finals

10.40
Braunton 4 v 1 First Tower United

10.40
Finedon Victoria 0 v 0 St Paul's
2 penalties 3
10.40
Guernsey Rovers 1 v 0 Rozel Rovers

10.40
Northerners 0 v 2 St Peter


BWCI Shield
Quarter Finals


11.00
Everton 0 v 0 St Clement
5 penalties 4
11.00
Glasgow Rangers 0 v 1 Grouville

11.00
Fulham 0 v 0 Portsmouth
4 penalties 3
11.00
Vale Recreation 0 v 1 Sylvans

BWCI Plate
Semi Finals
11.20
Braunton 1 v 1 St Peter
4 penalties 2
11.20
St Paul's 0 v 0 Guernsey Rovers
3 penalties 4
BWCI Shield
Semi Finals
11.40
Everton 0 v 0 Sylvans
3 penalties 2
11.40
Grouville 0 v 1 Fulham

BWCI Shield
3rd/4th playoff

12.20
Sylvans 0 v 1 Grouville

BWCI Plate
3rd/4th playoff
12.20
St Peter 2 v 0 St Paul's

BWCI Plate
Final
12.40
Braunton 1 v 0 Guernsey Rovers

BWCI Shield
Final
13.00 penalties
Everton 0 3 v 4 0 Fulham